چهارشنبه, 27 دی 1396
عنوان : كارگاه آموزشی مدیران دفاتر كاریابی غیردولتی داخلی در اصفهان برگزار شد
کد خبر : ۴۹۸
تاريخ :
 ۱۳۹۴/۱۰/۱۲ 
ساعت : ۱۰:۱۹:۵۴

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

کارگاه آموزشی مدیران دفاتر کاریابی غیردولتی داخلی استان‌های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری با همکاری موسسه کار و تامین اجتماعی در اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان، غلامعلی قادری در اين برنامه اظهار کرد: آنچه که امروز به عنوان یکی از مشکلات و دغدغه‌های اساسی تمام ارکان نظام به آن توجه می‌شود، موضوع مربوط به اشتغال است. کمتر خانواده‌ای را می‌توان پیدا کرد که در آن یک نفر تحصیل کرده بیکار وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به تحولات جمعیتی افزود: تحولات جمعیتی به عنوان یک موضوع مؤثر در فرایند بازار کار به حساب می‌آید. متوسط رشد سالانه کشور در حال کاهش است و جمعیت به سمت پیری سوق پیدا کرده است. میانگین سنی کشور از 27.7 به 29.9 افزایش یافته است.  

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: در این فرصت سن فعالیت گروه‌های جمعیتی زیر 14 سال و یا بالاتر از سالخوردگی نیست بلکه جوانان و مردم آماده به کار جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که   این یک فرصت طلایی پنجره جمعیتی را ایجاد کرده است و باید از این فرصت استفاده کرد.

 

قادری با طرح این پرسش که کاریابی‌ها به عنوان حلقه واسط بین دولت و مردم جویای کار چه اقدامی باید انجام دهند، اضافه کرد: کارکرد اصلی کاریابی‌ها ایجاد ارتباط مردم با مشاغل است. باید کاریابی‌ها با کسانی که مشاغل را در اختیار دارند و کسانی که جویای کار هستند، ارتباط داشته باشند.

وی ادامه داد: خدمات کاریابی‌ها باید ظرفیت کارجویان را برای یافتن یک کار مولد، پایدار و مکفی در اقتصاد رسمی افزایش دهد. باید فعال‌سازی نیروی کار از طریق آموزش‌های فنی‌ و حرفه‌ای، کارآموزی، کارورزی و آموزش‌های ضمن خدمت انجام گیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه باید به کیفیت مشاغل نیز توجه شود، تصریح کرد: به دلیل اینکه امروز بیکاری یک مشکل محسوب می‌شود که اثرات نامطلوبی بر هنجار های اجتماعی خواهد گذاشت و به همین دلیل ایجاد شغل برای افراد قطعاً ثوابی بیشتر از بسیاری از مستحبات دارد.

قادری با بیان اینکه رعایت قوانین، ضوابط و آیین‌نامه‌ها باید در دستور کار کاریابی‌ها قرار گیرد، افزود: هزینه‌هایی که برخی کاریابی‌ها در گام نخست از افراد جویای کار می‌گیرند و یا برخورد ناصحیح برخی کارکنان کاریابي ها با افراد جویای کار به عنوان معضلات اصلی کاریابی‌ها محسوب می‌شوند.

وی اظهار کرد: در استان اصفهان نرخ بیکاری 2.7 درصد از متوسط نرخ بیکاری کشور بیشتر است. بدین منظور سعی کردیم تعداد دفاتر کاریابی را از لحاظ کمی و کیفی ارتقاء دهیم. در سال گذشته 53 دفتر کاریابی وجود داشت که در سال جاری این میزان به 66 دفتر افزایش یافت. همچنین 16 مجوز کاریابی الکترونیک و مجازی نیز در استان فعال شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: از ابتدای سال 94 تاکنون 38 هزار و 567 نفر به کاریابی‌ها مراجعه کرده‌اند که حدود 30 درصد آنها را بانوان تشکیل می‌دهند. از این تعداد 15 هزار و 866 نفر یعنی کمتر از 50 درصد، مشغول به کار شده اند.

قادری افزود: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در راستای سیاست‌های وزارتخانه در خصوص کاریابی‌ها و کنترل و دقت در بازار کار بر خود لازم می‌داند که کاریابی‌ها را از لحاظ کمی و کیفی ارتقا دهد و نظارت بر کاریابی‌ها را بیش از پیش انجام دهد.

قادری حل مشکلات حوزه اشتغال را در گرو مشارکت فعال مدیران کاریابی ها در ارائه راهکارهای اجرایی و عملیاتی دانست و تصریح کرد: کاریابیها اگر هم فکر می‌کنند موانعی بر سر راهشان وجود دارد، آن موانع را به اداره کل اطلاع دهند.

*فعالیت 66 کاریابی در استان اصفهان

در ادامه محسن قریشی؛ رئیس انجمن صنفی کاریابی‌های استان اصفهان اظهار کرد: از سال 79 اولین کاریابی در سطح استان کار خود را آغاز کرد و هم‌اکنون 66 کاریابی در سطح استان اصفهان در حال فعالیت هستند.

وی افزود: افزون بر 200 نفر در این کاریابی‌ها مشغول فعالیت هستند و تا امروز حدود شش مجمع عمومی با حضور این کاریابی‌ها برگزار شده و هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است.

رئیس انجمن صنفی کاریابی‌های استان اصفهان با اعلام اینکه با تشکیل اتاق فکر سعی کرده‌ایم از نظرات صاحب‌نظران نیز بهره‌مند شویم، عنوان کرد: کاریابی‌های الکترونیکی در سطح استان شکل گرفته و در حال انجام فعالیت هستند.

وی گفت: نیاز به سایتی جامع وجود دارد که تمامی اطلاعات اشتغال استان در آن درج شود تا اطلاعات دقیقی در دسترس باشد.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0