چهارشنبه, 27 دی 1396
رو عنوان : در برنامه نگاه يك
عنوان : وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی به بررسی موضوعات مرتبط با وزارتخانه پرداخت.
کد خبر : ۶۳۳
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ 
ساعت : ۹:۲۶:۳۹

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی ، دکتر علي ربیعی در ابتدای برنامه در پاسخ به سوال اول مجری مبنی بر اینکه،  آیا پناه بردن معتادان متجاهر به گورستان واقعیت دارد گفت: عکس تعدادی از معتادان در فضای مجازی پخش و وجدان جامعه به سمت اتفاقات نا میمون هدایت شده است.

وی با اشاره به بازدیدش از نصیر آباد شهریار افزود: بین 5 تا 8 نفر در آنجا زندگی می کردند لذا، نمی توان از یک پدیده عکس گرفت و آن را مورد تحلیل قرار داد پس مسئله با یک عکس قابل حل و تبیین نیست.


دکتر ربیعی با اشاره به اینکه، معتادان نباید از کانون خانواده طرد شوند خاطرنشان کرد: خانواده باید آسیب را در دل خود نگه دارد و حمایت های لازم را به عمل آورد.


دکتر ربیعی با اشاره به مشکلاتی که برای معتادان مثلا در کلان شهر تهران وجود دارد گفت: این عده به سمت حاشیه نشینی می روند زیرا دسترسی آنها به موادمخدر راحت تر و ارزان تر  می شود.


دولت ها با تاخیر به سراغ حاشیه نشینی می آیند

وی با اشاره به وجود سه نوع حاشیه نشینی ادامه داد:  دولت ها با تاخیر به سراغ حاشیه نشینی می آیند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه، باید در میزان و اندازه نمایش دقت کرد گفت: متاسفانه جامعه به سمت فردگرایی منفی پیش رفته است به طوری که، احساس مسؤلیت کمتر شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه،  خانواده، فرد ، جامعه و دولت در یک مربعی قرار دارند که باید موضوعات را در کنار هم حل و فصل کنند اظهار داشت: کمپ های موجود ظرفیت خوبی دارند این در حالی است که باید مدت نگهداری در کمپ ها از 3 ماه به 6 ماه افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه، دو مرکز برای مراقبت از دختران فراری پیش بینی شده تا مورد سواستفاده قرار نگیرند گفت:  نباید موضوع به مسئله سیاسی تبدیل شود زیرا این مسئله اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه، امسال 7 هزار شغل برای معتادان ایجاد کردیم اظهار داشت: بیش از200 میلیون تومان برای تجهیزات فنی و حرفه ای  هزینه شده است.

ربیعی بیان کرد: بر روی کودکان بازمانده از تحصیل کار کرده ایم و  نسبت به درمان آنها اقدامات لازم صورت گرفته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه،  برای دو سال متوالی در بودجه برای درمان معتادان پول گذاشته شده ادامه داد: مسئله خدمات درمانی این عده رایگان است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه، آیا میان وزارت بهداشت و رفاه اختلاف وجود دارد گفت: اختلافی بین بنده و وزیر بهداشت وجود ندارد و هر چه هست برای بهتر شدن امورات کشور است و هر دوی ما همانند دو برادر هستیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه، وزیر بهداشت خانه بنده آمده اظهار داشت: سه هدف بزرگ از طرح تحول داشتیم که شامل پوشش همگانی بیمه، حفاظت از جیب مردم و ارائه خدمات بیشتر است.

ربیعی با بیان اینکه، پروژه های اجتماعی ذی نفعان متعددی دارد گفت: در این دوران  بیشترین جلسات شورای عالی بیمه را برگزار کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه، 9 میلیون بیمه شده داریم افزود: منابع و مصارفمان دچار اختلاف است به طوری که بر بیمه فشار وارد شده است.

ربیعی با اشاره به اینکه، مصارف بالا  و منابع پایین است گفت:  دولت با مشکل مالی مواجه شده لذا از محل هدفمندی به رغم افزایش چیزی به دستمان نرسیده است.

وی بیان کرد: 63 درصد از9 میلیون بیمه شده درآمد صفر تا 700 هزار و37 درصد درآمد زیر یک میلیون داشتند.

وی با اشاره به کسری سازمان تامین اجتماعی در سال های مختلف افزود: بیش از آنچه منابع کسب کنیم سفره باز کرده ایم.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش در خصوص صحبت هایی مبنی بر در اختیار داشتن ۵۰ درصد بازار دارویی کشور توسط وزارت رفاه نیز عنوان کرد: ما حدود ۲۰ در صد بازار دارویی کشور را در اختیار داریم البته این شرکت ها، شرکت هایی نیستند که سازمان تامین اجتماعی اختیار کرده باشد بلکه دولت به این سازمان بدهی داشته و این شرکت ها را به جای بدهی خود به این سازمان واگذار کرده است.

ربیعی با بیان اینکه همه جای دنیا، صندوق ها کار اقتصادی می کنند منتها شیوه فعالیت آن ها متفاوت است، افزود: قصد ما این است که از بنگاه داری پراکنده خارج شویم و سیاست های انقباضی مان را به سمت سهام داری و حوزه های پتروشیمی ، نفت و گاز ببریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه اگر شرایط فراهم شود، شرکت ها را واگذار می کنیم و به سمت سهام داری خواهیم رفت، اعلام کرد: هم اکنون استراتژی ها و سیاست های انقباضی و انبساطی خود را تدوین کرده ایم ضمن آن که به رغم فشار هایی که می آورند به سمت بنگاه داری نخواهیم رفت بلکه به سمت پروژه هایی می رویم که کشور نیازمند آن است.

وی در حوزه درمان نیز با بیان اینکه بخش درمان ما تبدیل به هلدینگ اقتصادی خواهد شد درباره اظهاراتی مبنی بر پرداخت به موقع مطالبات بیمارستان های تامین اجتماعی نیز اظهار داشت: به هیچ وجه این طور نیست که مطالبات بیمارستان های دولتی با تاخیر یک ساله و مطالبات بیمارستان های تامین اجتماعی به موقع پرداخت شود.

ربیعی ادامه داد: در خصوص بیمارستان های تامین اجتماعی بحث حقوق این بیمارستان ها مطرح است که در این باره می توان گفت همه جا حقوق پرسنل را سر ماه پرداخت می کنند ولی بحث کارانه آن ها نیز به موقع پرداخت نمی شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بحث عدم همخوانی منابع و مصارف بیمه سلامت نیز عنوان کرد: سال ۹۶ منابع و مصارف را یکسان خواهیم کرد و دیگر با این پدیده روبرو نیستیم.

با پیشنهاد تشکیل وزارت سلامت و رفاه مخالفم

ربیعی در خصوص پیشنهاد تشکیل وزارت سلامت و رفاه نیز عنوان کرد: قطعا مختلف این مسئله هستم و دلایل طرح این موضوع را باید از طراحان آن جویا شد.

وی در بخش دیگری از این برنامه در خصوص موضوع اشتغال نیز عنوان کرد: ما با یک بیکاری از قبل به جا مانده دولت را تحویل گرفتیم.

وزیر کار با اشاره به اینکه رشد اقتصادی یکی از عوامل ایجاد اشتغال است، ادامه داد: خوشبختانه امسال رشد هفت درصدی را در اقتصاد تجربه کردیم اما اینکه چرا این میزان رشد در ایجاد اشتغال ملموس نیست باید عنوان کنم که رشد یک خصلت دارد که آن تاثیر میان مدت است، در میان مدت و دراز مدت یک درصد رشد صد هزار شغل ایجاد می کند که البته این رشد باید پایدار باشد.

وی افزود: اگر بتوانیم این رشد را سال آینده هم حتی تا میزان ۵ الی ۶ درصد ادامه دهیم قطعا رشد اقتصادی سال آینده به سمت اشتغال خواهد رفت ولی رشد کوتاه مدت همراه خود شغل نمی آورد.

با پدیده رشد اقتصادی بدون اشتغال روبرو هستیم

ربیعی با اعلام اینکه با پدیده رشد بدون اشتغال روبرو هستیم گفت: وقتی رشد ما در بخش نفت و گاز رخ می دهد ، در بخش پالایشگاه نفتی با ۱۲ هزار میلیارد تومان، هزار شغل ایجاد خواهد شد.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه شاهد افزایش نیروی کار هستیم یادآور شد: در سال ۸۴ جمعیت شاغل کشور ۲۰ میلیون و ۶۱۸ هزار نفر بوده و این رقم در سال ۹۱ به ۲۰ میلیون و ۶۲۸ هزار نفر رسیده است به این صورت شاهد هستیم که اشتغال اصلا تکان نخورده است اما در سال ۹۵ این رقم یه حدود ۲۳ میلیون نفر رسید ضمن آن که در سه سال گذشته توانسته ایم به طور متوسط بیش از ۶۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم .
 
وی با اعلام اینکه امسال، هر دقیقه ، ۱۴ نفر به متقاضیان بازار کار اضافه شدند اظهار داشت: دولت در ایجاد اشتغال ناموفق نبوده اما از سال ۸۴ تا ۹۱ حدود ۵ میلیون نفر را وارد دانشگاه کردیم که این افراد با تاخیر ودر دوره بنده وارد بازار کار شدند.

ربیعی با بیان اینکه در شش ماهه سال جاری یک میلیون و ۲۳۰ هزار نفر وارد بازار کار شدند ادامه داد: تمایل به پیدا کردن کار نیز افزایش پیدا کرده و نرخ مشارکت از ۳۷ درصد به حدود ۴۰ درصد رسیده است، لذا در حوزه عرضه نیروی کار شاهد افزایش نیروی کار فارغ التحصیل  و هم چنین افزایش نرخ مشارکت هستیم و در حوزه عرضه نیروی کار نیز به نوعی یا تغییر نگرش نیروی کار هستیم که هر کاری را نمی پذیرد و به این دلایل است که در حوزه اشتغال به نوعی عقب می مانیم.

یک عقب ماندگی تلمبار شده بیکاری داریم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: بنای دولت است که سالی یک میلیون شغل ایجاد کند اما علی رغم این عزم، یک عقب ماندگی تلمبار شده بیکاری داریم.

این عضو کابینه دولت تصریح کرد: البته در حوزه اشتغال یک سری ظرفیت های خالی در بخش های خدمات مثل بسته بندی گردشگری  و ... داریم که می توانیم در این بخش ها، منهای شغل ناشی از رشد، اشتغال ایجاد کنیم.

ربیعی همچنین اعلام کرد: دینامیک اشتغال استان ها را تحت عنوان طرح تکاپو شناسایی کردیم که بر اساس این طرح، مزیت استان ها شناسایی خواهد شد و در این راستا افراد آموزش خواهند دید و کار آفرینان موجود نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

وی افزود: این طرح مورد توجه ریاست جمهور قرار گرفته و ستاد اقتصاد مقاومتی نیز آن را تصویب کرده است که البته باید تاکید شود این طرح مبتنی بر مطالعات منطقه ای است.

وزیر کار در خصوص پیش بینی میزان ایجاد اشتغال در سال آینده نیز عنوان کرد: منهای شغلی که از رشد پایدار به وجود می آید گمان می کنم ۶۰۰ هزار شغل از ناحیه طرح تکاپو ایجاد شود.

در طرح تکاپو ، تکیه مان بر تعاونی ها و توانمند سازی محلی است

ربیعی در بحث تعاونی ها و سهم ۲۵ درصدی آن ها از اقتصاد نیز بیان کرد: در این رابطه باید پرسید کدام اقتصاد؟ شاید آن هایی که چنین بحث را مطرح کردند شرایط را در نظر نداشتند. تعاون باید تبدیل به یک نیاز اجتماعی شود که باید یادآوری کنم در طرح تکاپو که آن را اجرا خواهیم کرد تکیه مان بر تعاونی ها و توانمندسازی محلی است.


وی در پایان راجع به طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز اظهار داشت: این طرح بار مالی دارد که اگر تامین شود به این سمت حرکت خواهیم کرد.


بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0