جمعه, 28 مهر 1396
عنوان : نشست تخصصی نگاهی به الگوهاو سیاست های توسعه در لرستان برگزار شد
کد خبر : ۶۵۳
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۱/۱۹ 
ساعت : ۱۵:۱۵:۱

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

نشست تخصصی «نگاهی به الگوها و سیاست‌های توسعه در لرستان" توسط نمایندگی موسسه کار و تامین اجتماعی و با همكاري دفتر دانشگاهی انجمن جامعه شناسی استان برگزار گردید .

در این برنامه كه عصر ديروز در سالن اجتماعات اداره کل تعاون کار، رفاه و امور اجتماعی لرستان برگزار شد صادق سیفی، کارشناس ارشد بازنشسته سازمان برنامه‌وبودجه لرستان به تاریخچه برنامه‌ریزی‌های توسعه ای در کشور از  سال ۱۳۱۶ و وضعیت لرستان در این برنامه ها  و دوره‌های مختلف برنامه‌ریزی و شرایط  اجرای آن‌ در قبل و بعد از انقلاب اشاره كرد و افزود: مطالعات کارشناسی و دقیقی در مورد لرستان به‌عنوان راه ارتباطی شمال و شرق به غرب و برون مرزها انجام شده و بايد در اين زمينه تسریع شود.

وي با اشاره به اهميت راه‌آهن به‌عنوان عاملی مهم  در توسعه استان و تاكيد بر تسريع آن به نقش آمایش سرزمین در شناسایی  پتانسیل مناطق مختلف  وانجام  برنامه‌ریزی های لازم  متناسب با پتانسیل  آن منطقه پرداخت و اظهار داشت: مسئله اصلی در جامعه ما کمبود مطالعات یا نبود مطالعات در زمینه توسعه نیست بلکه مساله عدم قانونمندی در این زمینه و عدم ثبات در سیاست‌ها هست و باید بتوانیم جامعه و خواسته‌های آن را در برنامه‌ریزی اقتصادی توسعه لحاظ کرد؛ زیرا برنامه توسعه بدون ارتباط با جامعه معنایی ندارد .

در ادامه ریس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی لرستان به ارائه تجربیات و دانش خود در این زمینه و بالاخص برنامه های توسعه ای بخش کشاورزی  پرداخت .

مراد سپهوند تغییرات سریع در نوع بهره‌برداری از زمین‌های کشاورزی را یک مساله مهم دانست و اشاره کرد: آزاد شدن نیروی کار کشاورزی منجر به مهاجرت بی‌رویه به شهرها، حاشیه‌نشینی و فشار بر بافت قدیم و جدید شهر مي شود و پیامدهای منفی را به دنبال دارد .

وی تصریح کرد: اگر توسعه را بهبود شاخص‌های کیفی زندگی در ابعاد مختلف بدانیم این توسعه باید موازی بوده و در کلیه ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی صورت گیرد، توسعه می‌بایست پایدار هم باشد. به همان میزان که راه و جاده‌سازی می پردازیم  به توسعه سیاسی و فرهنگی نیز  باید  اهمیت داد .

سپهوند گفت: توسعه استان در بخش زراعت بهبود کمی داشته، در بخش باغبانی نهضت سبز (طرح طوبی) قابل‌توجه بوده همچنين در مورد دام صنعتی و نیمه‌صنعتی و در بخش شیلات پیشرفت چشمگیری را شاهدیم اما در منابع طبیعی که شامل جنگل، مرتع و محیط‌زیست می‌باشد نه فقط پیشرفت نداشته‌ایم بلکه پسرفت قابل‌توجهی را نیز شاهدیم.

در خاتمه اعضا انجمن جامعه شناسی  نیز در ارتباط با موانع توسعه اقتصادی و عدم تحقق برنامه های توسعه ای با رویکرد یاری رساندن محققان و پژوهشگران در انجام فعالیت های مطالعاتی و کمک به دولت مطالبی را بیان كردند.


بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0