Saturday, July 20, 2019
  • time : 9:49:51
  • Date : 4/13/2019
  • news code : 1153
    /  2
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد:
جزئیات اعزام نیروی كار ماهر و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به كشوركرواسی

کرواسی با جمعيتي بالغ‌بر ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار نفر کشوری واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) است که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته‌نگرو و دریای آدریاتیک هم‌مرز است
اين کشور کرواسی در سال 1918 پس از پایان جنگ جهانی اول از امپراتوری اتریش مجارستان جدا و در پادشاهی یوگسلاوی ادغام شد و درنهایت در سال 1991 از یوگسلاوی سابق جدا و اعلام استقلال کرد .کرواسی ۵۶٬۵۹۴ کیلومترمربع وسعت دارد و از اين حيث صدوبیست‌وهفتمین کشور بزرگ جهان به شمار ميرود. کرواسی در سال در سال 2013 به عضویت اتحادیه اروپا پيوست، اما اين اتفاق سبب شد تا تعداد زيادي از شهروندان اين کشور برای کار در خارج کرواسي را ترک کنند و بنابر برخی از گزارش‌های رسانه‌های خبری بالکان؛ کرواسی تا سال 2050 ممکن است 800 هزار نفر از جمعیت کنونی کمتر باشد. در این صورت این کشور به یک‌میلیون نفر نیروی کار نیاز خواهد داشت.
بر اساس مذاکرات معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال و سفارت ايران در کرواسي با مقامات اين کشور در حال حاضر نيز اين کشور به 60 هزار نيروي متخصص نياز دارد که پس از توافقات انجام‌شده مقرر گرديد تا در مرحله اول زمينه اعزام ۳۰۰ نیروی متخصص ايراني به کرواسي انجام شود.
بر همین اساس با اطلاعيه​ معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ثبت‌نام از متقاضیان کار دارای مهارت و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در رشته‌های مرتبط برای اشتغال در کشور کرواسی آغاز شد که جهت بررسي اين اعزام به محمد اکبرنيا، مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به گفتوگو نشستيماعزام 300 نيروي کار در مرحله اول محمد اکبرنیا، مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برنامه اعزام ۳۰۰ نیروی متخصص ايراني به کشور کرواسی گفت: طبق مذاکرات معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با سفارت کرواسی اعلام شد است که این کشور به ۶۰ هزار نیروی کار خارجی نیاز دارد.
وی بابیان اینکه طبق مذاکرات انجام‌شده قرار است در روزهای آینده گروهی از انجمن کارفرمایی کرواسی به ایران سفر کنند افزود: با توجه به زمان کوتاه این سفر و نياز به نيروي متخصص  معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال و دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها خود مرحله اول ثبت‌نام و اعزام نیروی کار متخصص به کشور کرواسي را بر عهده گرفت.
اکبری ادامه داد: البته قرار است پس‌ازاین مرحله از اعزام نیروی کار فرايند به کاریابی‌های خارجی واگذار شود.

هزينه و فرايند اعزام داوطلبان مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها در پاسخ به سؤال خبرنگار بازار کار پیرامون هزینه اعزام کارجویان به کرواسي گفت: در این اعزام هزینه مستقیم به‌کارگماری اعزام نیروی کار نداریم، فقط متقاضیان باید هزینه‌های مربوط به سفارت و ویزا را پرداخت نمایند.  وی پیرامون فرایند اعزام داوطلبان نیز گفت: پس از پایان ثبت‌نام مصاحبه اولیه توسط کارشناسان این وزارتخانه انجام می‌گیرد و افراد واجد شرایط در دو برابر ظرفیت انتخاب‌شده تا به هیئت کارفرمایی کرواسی جهت مصاحبه معرفی شوند.
اکبرنيا در پاسخ به اين سؤال که باوجود تعطيلات نوروزي آيا امکان تمديد زمان ثبت​​نام از داوطلبان وجود دارد؟ عنوان کرد: طبق برنامه زمان‌بندی قرار است تا هيئت کارفرمايي کشور کرواسي در روزهاي آينده به ايران سفر کند و ما بايد اسامي را به آن‌ها تحويل دهيم، اما اگر برنامه سفر به هر دليلي تغيير کند زمان مجدد ثبتنام اطلاع‌رسانی ميشود. شرايط متقاضيان کار در کرواسي شایان‌ذکر است بر اساس اطلاعيه معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار شرایط ثبت‌نام به شرح ذيل است:
شرایط ثبت‌نام:

دارا بودن مدرک تحصیلی مرتبط و یا گواهینامه مهارتی

داشتن حداکثر ۴۰ سال

 سن آشنایی نسبی به زبان انگلیسی

 بر اساس این اطلاعیه متقاضیان واجد شرایط تا ۲۵ فروردین می‌توانند جهت ثبت‌نام به سامانه کاریابی‌های خارجی به نشانی https://forec.mcls.gov.ir مراجعه کنندهمچنین متقاضیان می‌توانند سؤالات خود را برای دریافت پاسخ به آدرس الکترونیکیCroatia.employment@gmail.com  ارسال کنند. بر اساس این اطلاعیه ثبت‌نام متقاضیان به منزله پذیرش آن‌ها برای اعزام نیست بلکه پس از ثبت‌نام در فرایند بررسی شرایط و احراز صلاحیت متقاضیان قرار می‌گیرد.

 ساماندهی اعزام نیروی کار توسط وزارت کار

لازم به توضیح است که سامانه کاریابی خارجی به نشانی https://forec.mcls.gov.ir    به‌منظور ساماندهی بحث اعزام نیروی کار توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه‌اندازی شده است تا مشخصات تمام افراد متقاضی کار در خارج از کشور در این سامانه ثبت شود
بر اساس اعلام مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها کسانی که علاقه‌مند به کار در خارج از کشور هستند، حتماً باید به دفاتر کاریابی خارجی دارای مجوز مراجعه کنند و مجوز کاریابی‌های خارجی باید هم در دفتر محل کار نصب‌شده باشد.
 
همچنین در سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخش  دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها به نشانیhttps://karyabi.mcls.gov.ir    مشخصات کلیه کاریابی‌های دارای مجوز درج‌شده است.
گزارش: امين بلندهمت فهرست مرحله اول درخواست نیروی کار ایرانی در سال 2019

حوزه فعالیت

نام شغل یا حرفه

تعداد             

مدت اشتغال

امور ساختمانی

جوشکار

10

درازمدت

مکانیک

10

درازمدت

حمل‌ونقل

راننده وسایل نقلیه سنگین

15

درازمدت

صنایع مواد غذایی

کارگر پرورش ماهی

20

درازمدت

راننده حمل‌ونقل بار درون‌شهری

5

درازمدت

تکنسین تا سسیات کارخانه

5

درازمدت

چاپ و انتشارات

کارگر چاپخانه

2

یک سال

صحاف

2

یک سال

کارگر خط تولید چاپخانه

2

یک سال

صنایع تولیدی

کارگر خط تولید

50

درازمدت

کارگر کارخانه گوشت

20

درازمدت

صنایع کامپیوتر

مهندس کارمپیوتر

3

درازمدت

اپراتور کامپیوتر

2

نامحدود-آزمایشی

مسئول نگه داری اطلاعات

3

درازمدت

مهندس الکترونیک

3

درازمدت

مهندس نرم‌افزار

5

درازمدت

اقتصاد

انباردار

50

درازمدت

صنایع مواد غذایی

نانوا

5

درازمدت

صنایع فلزات

قفل‌ساز

10

درازمدت

تراشکار

10

درازمدت

نقاش صنعتی

10

درازمدت

کادر پزشکی

مددکار سالمندان

10

درازمدت

پرستار خصوصی

10

درازمدت

پرستار بیمارستان

10

درازمدت

خدمات بیمارستان

4

درازمدت

فیزیوتراپ

5

درازمدت

توانبخشی(کلیه رشته‌ها)

5

درازمدت

رستوران

گارسون

2

یک سال

آشپز

3

یک سال

کمک‌آشپز

2

یک سال

طراح صنعتی

عکاس

2

درازمدت

طراح تبلیغاتی

2

درازمدت

طراح صنعتی

2

درازمدت

جمع کل

294      

 

Average :  0 |  Submitted :  0

Tags

    5.3.2.0
    V5.3.2.0