پنج‌شنبه, 2 خرداد 1398
  • ساعت : ۱۳:۱۶:۵۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۰۹/۲۷ 
  • کد خبر : ۱۰۸۴
    /  3
نشست علمی "بررسی وضعیت حمایت از بازماندگان در قوانین مستمری ایران" برگزار شد
موسسه کار و تامین اجتماعی به مناسبت هفته پژوهش نشست علمی "بررسی وضعیت حمایت از بازماندگان در قوانین مستمری ایران" را با مشارکت معاونت اقتصادی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری برگزار کرد.

موسسه کار و تامین اجتماعی به مناسبت هفته پژوهش نشست علمی "بررسی وضعیت حمایت از بازماندگان در قوانین مستمری ایران" را با مشارکت معاونت اقتصادی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری برگزار کرد.

فلسفه وجودی طرح های مستمری در ایران، اهداف اصلی و فرعی این طرح ها و قوانین حوزه مستمری طی چند دهه اخیر و روند بحران های موجود مستمری در ایران از محورهای اصلی و مورد بحث  در این نشست بود

در این برنامه که عصر روز دوشنبه، 26 آذر ماه در محل وزارتخانه برگزار شد سرکار خانم دکتر زهرا زاده غلام، مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری اظهار داشت: بر اساس مطالعات به عمل آمده تمام طرح های مستمری بازنشستگی در ایران براساس حقوق تعریف شده   DB (Define Benefit ) هستند. در طرح های مستمری با این سیستم  با توجه به وجود ارتباط بین النسلی، رعایت و تضمین عدالت بین النسلی نیز موضوعیت خواهد داشت.

به گفته وی از 18 صندوق بازنشستگی (مستمری) در کشور که اطلاعات آنها در دسترس است تنها نسبت پشتیبانی دو صندوق سازمان تامین اجتماعی و صندوق روستائیان و عشایر هستند که آنها بالاتر از 5 است. این به معنی به صدا درآمدن زنگ خطر برای صندوق های بازنشستگی در کشور است.

در ادامه دکتر مجتبی قاسمی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و مشاور صندوق بازنشستگی کشوری اظهار داشت: مطالعات حاضر نشانگر آن است که سود سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی به شدت کاسته شده و اعتبارات دریافتی آنها از دولت در تامین مالی هزینه های صندوق طی سال های 1386 الی 1394 به شدت رو به افزایش است. به عبارتی حیات صندوق ها منوط به اخذ حمایت های مالی از دولت بوده و این مسئله رو به فزونی است.

 قاسمی افزود: عوامل بحران زا در صندوق­های مستمری شامل دو دسته می باشد: عواملی که در جهت افزایش تعهدات مستمری بوده­اند، عواملی که در جهت کاهش منابع صندوق مستمری بوده­اند، همچنین عوامل جمعیّتی و قوانین و مقررات نیز می­توانند بر میزان تعهدات مستمری تاثیرگذار باشند.

به گفته وی با افزایش امید به زندگی افراد و با فرض ثابت بودن سایر شرایط (از جمله سن بازنشستگی و نرخ جایگزینی مستمری که خود تابعی از فرمول محاسبه مستمری و سیاست­های مالیاتی در قبال مستمری بگیران است) تعهدات مستمری با افزایش همراه خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان ساخت: بررسی سیر تاریخی قانونگذاری در حوزه حمایت از بازماندگان در قوانین مستمری ایران  نشانگر آن است که تاکنون پاسخ برخی سوالات اساسی داده نشده است. سوالاتی از قبیل:

-        اولاً چه کسانی مستحق برخورداری از حقوق وظیفه هستند؟ به عبارت دیگر دامنه پوشش حمایتی چه طیفی از بازماندگان را در بر می­ گیرد؟

-        ثانیاً شرایط برخورداری از حقوق وظیفه چیست؟

-        ثالثاً چه میزان از حقوق مستمری مشترک متوفی (بازنشته یا از کارافتاده متوفی) به عنوان حقوق وظیفه به بازماندگان تعلق گرفته و در صورت تعدد آنها سهم هر یک از آنها چقدر خواهد بود؟ به عبارت دیگر عمق حمایت صورت گرفته از بازماندگان واجد شرایط چه میزان خواهد بود؟

مشاور صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: برخی از مسائل مطروحه فوق در قوانین موضوعه، به دلیل عدم پاسخگویی قانونگذار در وضع و اصلاح قوانین کارای موثر، همچنان بدون پاسخ بوده و دیوان عدالت اداری نیز روزانه شاهد بسیاری از شکایات است که ناشی از تداخل حق خصوصی افراد با حقوق عمومی بوده  و متاسفانه طی دهه های گذشته تاکنون هیچ یک از دولت های حاکم سعی بر اعمال تغییر آنها نداشته اند.

در خاتمه نشست دکتر میکائیل عظیمی، مدیر عامل و عضو هیات مدیره موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا با اشاره به گلوگاه های حساس قانونی در این خصوص گفت: قوانین حوزه مستمری باید در جهت رسیدن به اهداف صندوق به ویژه اهداف اصلی وضع و اجرا شوند و بیمه های اجتماعی  و حق عمومی و حق خصوصی افراد باید به وضوح در قوانین بیمه ای تبیین شده و نظام بیمه ای جدای از سازمان تامین اجتماعی در کشور تعریف و تقنین شود چرا که پایداری صندوق در بلند مدت در گرو وجود قوانین کارا است.


امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.2.0
    V5.3.2.0