شنبه, 29 تير 1398
  • ساعت : ۱۱:۲۸:۵۵
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۱۰/۲۴ 
  • کد خبر : ۱۱۱۵
رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی:
نیروی كار هزاره سوم بسیار متفاوت از نیروی كار فعلی است
رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی در نشست تخصصی آینده کار اظهار داشت: نیروی کار جدید، نگرش جدیدي را در مورد کار به همراه خود آورده است. همچنين انتظارات جدید، مجموعه ای متفاوت از ارزش ها، و روش های گوناگون در خصوص چگونگي كاري كه مي بايست انجام شود، از شاخصه هاي ديگر اين نيروي كار جديد مي باشد.

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی در نشست تخصصی آینده کار اظهار داشت: نیروی کار جدید، نگرش جدیدي را در مورد کار به همراه خود آورده است. همچنين انتظارات جدید، مجموعه ای متفاوت از ارزش ها، و روش های گوناگون در خصوص چگونگي كاري كه مي بايست انجام شود، از شاخصه هاي ديگر اين نيروي كار جديد مي باشد.  

دکتر محمدرضا سپهری با اشاره به روندهاي شکل گيري دنياي کار از جمله فناوري هاي نوين، رفتارهای جدید، هزاره سوم، پويايی، جهانی شدن و نبرد برای جذب استعدادها بر ضرورت بازنگری در سیستم آموزشی متناسب با تحولات دنیای کار تاکید کرد و پیشنهاداتی در خصوص بازنگری آموزش ها و توسعه اشتغال مطرح نمود.

مشروح سخنرانی ایشان به شرح زیر است:

فناوری های نوین

 امروزه در دنياي فناوری، اتفاقات بسیار جالبي روي داده که به طور چشمگیری شیوه کار ما را تحت تاثير قرار داده است. هر روز شاهد رشد و توسعة بیشتر تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات در گوشه ‌وکنار دنیا هستیم، سرعت پردازنده‌ها زیاد می‌شود، هزینة انتقال اطلاعات کاهش مي يابد، حجم داده ها و اطلاعات افزایش می‌یابد، شبکه‌های اطلاعاتی(اینترنت) گسترده‌تر می‌شوند، وسایل و ابزار کوچکتر و کاراتر به بازار می‌آیند، نرم‌افزار‌ها حوزة نفوذ خود را در زندگی مردم توسعه می‌دهند و فرهنگ‌ و شکل زندگی اجتماعی دستخوش تحولات اساسی قرار می‌گیرد.

رفتارهای جدید

در دنیای فعلی وضعيت به سمت  داده هاي انبوه و اينترنتي تغییر یافته،  پلتفرمهای همكاري مشترك و پايگاه هاي اطلاعاتي بزرگ ایجاد شده و با امکان جستجو و به اشتراك گذاري اطلاعات در سايت ها، وب سايت ها و  اتصال با سراسر جهان در كمتر از ثانيه رفتارهاي جديد  شکل گرفته است.

افراد در دنياي كنوني بيش از گذشته با يكديگر تعامل داشته و همكاري مي كنند. این روندي است كه در سراسر جهان و در ميان تمامي جمعیت ها و گستره هاي جغرافیایی شاهد آن هستيم.

نیروی کار هزاره سوم

نسل جدید( نسلZ )كه متولدین سالهاي 1980 تا 2000 هستند 75 درصد نيروي كار آینده را تشکیل می دهند لذا ضرورت تطبيق نسل هاي قبلي كار با این نسل بیش از پیش احساس می شود.

نیروی کار جدید افرادي هستند که با فن آوری های اجتماعی و مشارکتی بزرگ شده اند و نمی دانند كه دريافت 200 ایمیل در روز، نشستن در یک چهار ديواري 6 در 9، پوشیدن کت و شلوار در محل کار، يا تغيير وضعيت از فن آوری هاي قدیمی به منظور يافتن افراد و اطلاعات جديد، چگونه بوده و چه مفهومي دارد. این نسل، گروهي است كه عملاً متصل به یک دستگاه تلفن همراه بوده که همیشه متصل به اينترنت است.

به طور کلی ویژگی کارکنان آینده به شرح زیر است:

دارای یک محیط کار انعطاف پذیر بوده که بر اساس آن مي توانند در هر زمان و مكاني كار كنند.

به جاي داشتن وظايف معين و يك مسير شغلي از پيش تعيين شده، مي توانند مسیرهای شغلی خود را ترسيم و تعريف نمايند.

اطلاعات داخلی را به صورت باز و شفاف، در زمان واقعی به اشتراک مي گذارند.

این فرصت را دارند كه بدون نياز به مدير، تبدیل به رهبران يك سازمان شوند.

با استفاده از روش ها و فناوري هاي جديد، با يكديگر همکاری و ارتباط برقرار مي نمايند.

وضعيت خود را از "کارکنان دانش" به سمت "کاركنان يادگيرنده" تغيير داده اند.

مطابق با سلايق خود آموزش داده و مطالبي را فرا می گيرند.

پويايي

امروزه با پیشرفت فن آوري، کارکنان می توانند در هر مكان، زمان و بر روی هر دستگاهي كار كنند. ديگر مفهوم كاركردن 5 تا 9 نفر در يك اتاقک و رفت و آمد روزانه به يك اداره از بين رفته است. امروزه همه افراد باید كارهاي خود را از طريق اتصال به اینترنت انجام دهيد.    

آمارها حاكي از آن هستند که 91 درصد از مردم جهان داراي تلفن همراه بوده و بیش از 22 درصد از آنان داراي گوشی های هوشمند مي باشند. پیش بینی مي شود اين رقم به طور چشمگیری در چند سال آینده افزايش يابد. تلفن های همراه در حال حاضر تبدیل به استاندارد زندگي ما براي برقراري ارتباط با يكديگر و تبادل اطلاعات شده اند، زيرا 50 درصد از کاربران تلفن هاي همراه از دستگاه هاي خود به عنوان وسيله اي جهت اتصال به اينترنت استفاده مي نمايند.

جهاني شدن

پیشرفت در حمل و نقل و زیرساخت های مخابراتی، از جمله ظهور تلگراف و نسل بعد از آن يعني اینترنت، سبب گسترش پیوندها و ارتباطات متقابلدولت‌ها شده و از اهمیت مرزها و فاصله هاي جغرافیایی كاسته است. به زبان ساده، جهاني شدن عبارت است از توانايي انجام کسب و کار در سراسر جهان بدون اينكه توجهي به مرزها داشته باشيم.

سازمان ها مي توانند محصولات و یا خدمات خود را در هر نقطه از جهان بازاريابي كرده يا به فروش برسانند و ديگر هيچ گونه محدوديتي در خصوص حمل و نقل، موضوعات فرهنگی، جذب افراد نخبه، ارز و نيز موانع ارتباطاتي وجود ندارد.

افراد نخبه لزوماً نبايد بومي باشند. سازمان بزرگ و کوچک می توانند از تیم های بین المللی تشکیل شده باشند. سازمان ها همچنین می توانید حضور خود را در هر بخشی از جهان توسعه داده و بدون در نظر گرفتن مرزها، به فعاليت خود ادامه دهند.

جنگ استعدادها

در گذشته جنگ استعدادها به شدت امروز نبوده است امروزه شاهد عبور از جنگ استعدادها و تشکیل کمپین دائمی برای جذب و نگهداری استعدادها هستیم چرا که پیروزی در جذب استعدادها مساوی با کسب مزیت رقابتی است.

سيستم هاي آموزشي آينده

جامعه دانش محور، جامعه ای است که از نظر اقتصادی از ساختی انعطاف پذیر، نوگرا و رقابتی برخوردار بوده و نیازمند افرادی است كه علاوه بر داشتن تخصص، انعطاف پذیر و مشارکت جو بوده و مدام در حال يادگيري هستند. در چنین جامعه ای به خاطر تغییرات سریع فنآوری و اقتصادی، ضرورت هماهنگی مستمر بین نظام آموزشی و بازار کار بیش از پیش احساس می شود.

با تحول سیستم های آموزشی سنتی و عبور از آموزش به یادگیری ، نظام های یادگیری غیر رسمی و مادام العمر و بر اساس نیاز نه بر اساس برنامه رسمی متمرکز خواهد شد و با شکل گیری جوامع یادگیری، شبکه های اجتماعی محمل های اصلی یادگیری تبدیل خواهد شد لذا عدالت آموزشی برقرار خواهد شد و معلم و استاد نقش تسهیل گری خواهد داشت.

اقدامات پیشنهادی در خصوص بازنگری در ارتباط بین آموزش و دنیای متغیر کار

بازنگری در نظام شایستگی ها و تمرکز بر شایستگی ها منطبق بر نیازهای بازار کار جدید

بازآموزی نیروی کار در جهت تطابق با نیازهای بازار کار جدید

به رسمیت شناختن آموزش ها و یادگیری غیر رسمی خارج از سیستم های آموزش رسمی و در نتیجه تنوع بخشی به شیوه های یاددهی- یادگیری

ایجاد انعطاف لازم در سیستم های آموزشی از جمله دانشگاهها برای انطباق فرایندهای یاددهی- یادگیری با نیازهای متحول بازار کار

استقلال بیشتر سیستم های آموزشی خصوصا دانشگاهها در جهت تطابق برنامه های یاددهی-یادگیری با نیازهای متحول بازار کار و نیازهای توسعه منطقه ای

بسترسازی برای توسعه پلتفرم های مشترک همکاری و شبکه های اجتماعی در کسب و کار و یادگیری

توسعه سیستم های یادگیری مادام العمر، باز و انعطاف پذیر

برنامه ریزی برای شناسایی، جذب، حفظ و نگهداری استعدادها در داخل کشور

ساخت و توسعه جوامع یادگیری بعنوان راهبرد اساسی پیوند بین بازار کار و آموزش عالی

پیشنهادات برای دولت‌ها و نهادهای آموزش عالی

انسجام سیاستی نهادهای آموزشی، اجتماعی و اقتصادی و اشتغال زا

همكاري نزديك و مستمر دانشگاه ها با كارفرمايان به منظور شناسايي نيازهاي حال و آينده آنها در بازار كار رقابتي

اصلاح برنامه هاي درسي و ايجاد مهارت ها و قابليت هاي كليدي جهت افزايش اشتغالپذيري دانشجويان

تأکید بر مهارت هاي نرم (مهارت هاي ارتباطي ، مهارت هاي زيست محيطي، كار تيمي، حل مسأله، زبان بين المللي و ....) و فنی  در کنار جنبه های شناختی و علمی

سياستگذاري در جهت يادگيري مادام العمر يادگيرنده محور

ارائه آموزش هاي متنوع و ارزان قيمت و شخصي سازي آموزش ها

تدوین سیاست‌های اثربخش و دستورالعمل‌های لازم برای حمایت از نظام‌های آموزش عالی باز، برخط و انعطاف‌پذیر، مبتنی بر اصول برابری

ارتقای صلاحیت‌های فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات مدرسان در آموزش عالی، به منظور تضمین نوآوری مداوم و ارتقای کیفیت آموزش ها

اولویت دهي به استفاده از روش هاي تدريس جديد و استفاده از امکانات بالقوه دیجیتال

افزايش قابليت دسترسي به محتواي ديجيتال و استفاده از منابع آموزشي آزاد با در نظر گرفتن تنوع فرهنگي و

تأكيد بر ايجاد قابليت هاي مورد نياز به جاي تأكيد بر محفوظات

برنامههای توسعه اشتغال

اصلاح قوانین و مقررات به منظور انعطافپذیری بازار کار

استفاده از ظرفیت های بلااستفاده و مغفول اشتغال

توسعه مشاغل دانش بنیان، مشاغل خانگی و کار از راه دور

بازنگری نظام آموزشی متناسب با نیازهای بازار کار

استفاده مؤثر و کارآمد از تسهیلات اشتغال زا

ظرفیتسازی و حمایت از واحدهای کوچک و متوسط

تشکیل بورس ایده و نمایشگاه های شغلی برای جوانان

توسعه مراکز رشد و آموزش کارآفرینی و انکوباتورها

توسعه نظام های مشاوره و راهنمایی شغلی

ساماندهی نظام جامع اطلاع رسانی بازار کار

تدوین فرهنگ ملی مشاغل و اطلس مشاغل

اصلاح ساختار و بروزرسانی مراکز خدمات اشتغال و کاریابیها

جلب سرمایهگذاریهای خارجی اشتغال زا

ساماندهی اشتغال اتباع بیگانه

اصلاح نظام انگیزشی نیروی کار جهت ارتقاء بهرهوری

اصلاح نظام آموزش های مهارتی و استقرار نظام صلاحیت حرفه ای

بررسی موانع و راهکارهای اشتغال زنان

ساماندهی اعزام نیروی کار به خارج

شایان ذکر است نشست تخصصی آینده کار با حضور تنی چند از معاونین، مشاورین و مدیران کل وزارتخانه عصر دیروز در محل موسسه کار و تامین اجتماعی برگزار شد.
امتیاز :  ۱.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.3.2.0
    V5.3.2.0