شنبه, 2 شهريور 1398
  • ساعت : ۱۴:۳۶:۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۲/۱۳ 
  • کد خبر : ۱۱۷۷
نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی کار :
موضوع آینده كار توسط دولت و شركای اجتماعی مورد كنكاش و مطالعه قرار گیرد

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی کار در همایش ملی آینده کار گفت: با توجه به تغییر و تحولات عرصه کار و ویژگی ها و مختصات اقتصاد ملی لازم است موضوع آینده کار توسط دولت و شرکای اجتماعی، همچنین اندیشکده ها و پژوهشکده های کار کشور مورد کنکاش و مطالعه قرار گیرد.

بهزاد با اشاره به تاریخچه سه انقلاب صنعتی دنیا ظرف 250 سال گذشته اظهار داشت: تعامل مجموعه ای از فناوری های خارق العاده و در دسترس بودن روز افزون آنها، هوشمصنوعی و رباتیک، چاپ سه بعدی، اینترنت اشیا، فناوری های عصبی، زیست فناوری ها و محاسبات کوانتومی در حال رقم زدن انقلاب صنعتی چهارم هستند.

وی با اشاره به چالش های آینده کار از جمله از بین رفتن برخی از مشاغل بر اثر فناوری های نوین افزود: در مقابل فرصت هایی نیز به وجود خواهند آمد از جمله: ایجاد مشاغل جدید و با کیفیت بهتر، به هنگام نمودن مهارت ها و ارتقاء آنها ، توسعه دامنه انتخاب افراد درخصوص مکان و زمان کار.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به هوش مصنوعی گفت: بر اساسگزارش سازمان جهانی مالکیت معنویایران رتبه قابل قبولی در تولید مقالات دارد پس می توان گفت پتانسیل توسعه، رشد و عینی سازی هرچه افزونتر این فناوری در کشور وجود دارد اما با توجه به تعداد حق ثبت و امتیاز صادر شده در زمینه کاربردهای هوش مصنوعی در سراسر جهان، ایران  از حیث تجاری سازی و کاربردی ساختن این تولیدات علمی نیازمند تلاش های بسیار بیشتری است تا از این طریق اقتصاد ملی بهتر بتواند از این فناوری منتفع شود و برای تحقق این مهم، لازم است برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های مناسب صورت گیرد.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی کار با شاره به گزارش کمیسیون جهانی آینده کار گفت: این گزارش که محصول تفکر، تعمق و پژوهش 18 ماهه تیم عالی رتبه ای متشکل از رییس جمهور آفریقای جنوبی و نخست وزیر سوئد در مقام روسای مشترک کمیسیون و نیز صاحبنظران این عرصه می باشد، یک رویکرد انسان محور را برای آینده کار پیشنهاد می دهد و مبتنی بر سه رکن است:

        افزایش سرمایه گذاری بر قابلیت های افراد

        افزایش سرمایه گذاری بر نهادهای کار

        افزایش سرمایه گذاری بر کار شایسته و پایدار

بنا به گفته رامین حمایت از جوانان و یادگیری مادام العمر برای ارتقا ی مهارت ها و همگامی با نیازهای بازار کار، توسعه قابلیت های نهادی و تقویت گفتگوی اجتماعی، تضمین حقوق بنیادین کار، اطمینان از برقراری حمایت های کار برای همه کارگران و مدیریت فعالانه فناوری برای دستیابی به کار شایسته از دیگر مولفه های رویکرد گزارش مذکور هستند.

وی از ایجاد تضمین جامع کار، حقوق بنیادین کارگران، دستمزد مکفی برای زندگی، حدود معین ساعات کار و محیط کار ایمن، ایجاد حمایت های اجتماعی ضمانت شده از هنگام تولد تا سالمندی، ایجاد بستر لازم برای یادگیری مادام العمر به منظور ارتقای مهارت های افراد، مدیریت تحولات فناوری برای تقویت کار شایسته، سرمایه گذاری بیشتر بر اقتصادهای سلامت، تدوین یک دستور کار تحول گرا و قابل اندازه گیری و شکل دهی مجدد به مشوق های کسب و کار به عنوان توصیه هایی از گزارش کمیسیون جهانی آینده کار نام برد.

دکتر بهزاد با اشاره گزارش کمیسیون جهانی آینده کار ادامه داد:  مقرر است سند مهمی بر مبنای این گزارش در صد و هشتمین کنفرانس بین المللی کار)در  خرداد ماه سال جاری توسط دولت ها و شرکای اجتماعی به صورت یک اعلامیه به تصویب برسد.

وی در خاتمه با اشاره به پیش نویس اعلامیه مذکور افزود: این پیش نویس چهار قسمت اصلی دارد :

بخش اول باز تأکیدی  است بر اسناد بالادستی سازمان بین المللی کار و اعلامیه هایی که قبلا وجود داشته است. بخش دوم شامل چالش های جهان کار،فرصت های آینده کار، ارتقاء بستر مناسب برای عملکرد بنگاه های اقتصادی و تعاونی ها، گذر از اقتصاد غیر رسمی به اقتصاد رسمی، چندگانه گرایی در مقابل یک جانبه گرایی است، بخش سوم به رهیافت آینده کار می پردازد که بایستی رویکرد  انسان محور نسبت به این موضوع داشته باشد و بخش چهارم به همکاری های توسعه ای اشاره می کند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.2.0
    V5.3.2.0