شنبه, 2 شهريور 1398
  • ساعت : ۱۰:۱۶:۴۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۲/۱۴ 
  • کد خبر : ۱۱۸۳
یک کارشناس بازار کار:
در شرایط فعلی نقش فناوری های نوین در بازار كار بسیار حیاتی است
یک کارشناس بازار کار گفت: در شرایط فعلی با توجه به نرخ بیکاری و محدودیت‌ منابع مالی، نقش فناوری های نوین در بازار کار بسیار حیاتی است.

یک کارشناس بازار کار گفت: در شرایط فعلی با توجه به نرخ بیکاری و محدودیت‌ منابع مالی، نقش فناوری های نوین در بازار کار بسیار حیاتی است.

سید علی هاشمی ضمن ارائه یافته های طرح پژوهشی خود با عنوان «اثرات فناوری های نوین و تحولات آن برترکیب بازار کار» گفت: فن‌آوری‌های نوین و به‌خصوص فن‌آوری دیجیتالی برای بازار کار هم فرصت‌آفرینی می‌کنند و هم با خود تهدید به‌همراه دارند. ولی نکته‌ای که نباید آن را دست‌کم گرفت سیطره بلامنازع فن‌آوری دیجیتالی برتمامی عرصه‌ها از جمله بازار کار است. 

وی در جمع مدیران و کارشناسان موسسه کار و تامین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در ایران به علت اهمیت بالای سهم نفت و متناسب با افزایش درآمدهای نفت، از نقش فن‌آوری در تولید و اشتغال سایر بخش‌ها به‌خصوص بخش خدمات کاسته می‌شود. روی دیگر این نکته این است که در شرایط تحریم و کاهش درآمدهای نفتی،  فن‌آوری‌های نوین اهمیتی دو چندان می‌یابند.  

بنا به گفته هاشمی با توجه به برآوردهای مربوط به مشاغل در معرض تهدید، در اغلب کشورهای توسعه‌یافته در حدود 60-40 درصد مشاغل موجود و در کشورهای درحال‌توسعه حدود 75 درصد در خطر از بین رفتن هستند. این خطر برای مشاغل تکراری و مشاغل با سطح مهارتی پائین بیشتر است و در بلند مدت بر شدت از میان رفتن مشاغل موجود افزوده می‌شود.

وی افزود: مشاغل بر حسب ویژگی ‌شان و با توجه به تاثیرپذیری از فن‌آوری دیجیتالی برخی کم‌تر و برخی بیش‌تر در معرض تغییر و یا حذف قرار می‌‌گیرند اما متقابلا مشاغل جدیدی پدید می‌آیند و اشکال جدید حقوقی نیز در رابطه همکاری با شاغلین ایجاد می‌شود.

هاشمی با اشاره به مزایای استفاده از فناوری های نوین در بازرا کار اظهار داشت: دراقتصاد آنلاین علاوه بر کاهش شدید هزینه‌ها از طریق حذف برخی واسطه‌ها و هزینه‌های مکان و تجهیزات و استخدام واخراج نیروی کار، ارائه خدمات در سطحی وسیع و انبوه امکان‌پذیر می‌گردد همچنین مدل تأمین مالی نسبت به روش‌های سنتی تغییر یافته و هزینه کمتری به بنگاه اقتصادی تحمیل می‌کند و در نتیجه سود بیش‌تر برای عرضه کنندگان و قیمت کم‌تر برای متقاضیان را به‌همراه دارد.

وی با اشاره به ویژگی های بازار کار ایران افزود: در حال حاضر و تحت تأثیر تحولات چشمگیر و همه جانبه انقلاب دیجیتالی مهمترین نکته تغییر رویکرد سنتی سیاست‌گزاران، برنامه‌ریزان و مجریان حوزه بازارکار در زمینه اشتغال‌زایی به رویکردی پویا و دائما درحال تحول در گستره جهان کنونی است.

بخش پایانی این نشست به توصیه های سیاستی پژوهشگر اختصاص داشت از جمله:

1-    نظر به محدودیت منابع مالی به ویژه در شرایط تحریم اقتصادی، گسترش فن‌آوری آطلاعات در فضای کسب‌وکار کشور برای توسعه منابع و جهش در رشد اقتصادی (یا دست‌کم کاهش اثرات تحریم) یکی از مؤثرترین سیاست‌هاست.

2-     با توجه به بیکاری بالاتر زنان نسبت به مردان و برآورد سهم شاغلین غیررسمی زنان به کل شاغلین زن برابر حداقل 50 درصد یکی از راهکارها فراهم نمودن زمینه کار در خانه است. فن‌آوری اطلاعات مهمترین ابزار برای تحقق مشاغل خانگی است.

3-مشاغل بازاریابی اینترنتی با توجه به امکان راه اندازی راحت و بدون محدودیت زمانی و مکانی و گردشگری با توجه به ویژگی‌های بسیار متنوع فرهنگی، تاریخی و طبیعی ایران مورد توجه متولیان امر اشتغال قرار بگیرد. 

شایان ذکر است نشست مذکور همزمان با روز کار و کارگر (چهارشنبه، 11 اردیبهشت ماه) در محل موسسه کار و تامین اجتماعی برگزار شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.2.0
    V5.3.2.0