پنج‌شنبه, 25 مهر 1398
  • ساعت : ۱۰:۲۳:۵۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ 
  • کد خبر : ۱۲۶۱
نشست علمی بررسی تضاد منافع در نظام سلامت ایران و راهكارهای كاهش آن برگزار شد
موسسه کار و تامین اجتماعی نشست علمی بررسی تضاد منافع در نظام سلامت ایران و راهکارهاي کاهش آن را برگزار کرد.

موسسه کار و تامین اجتماعی نشست علمی بررسی تضاد منافع در نظام سلامت ایران و راهکارهاي کاهش آن را برگزار کرد.

در این برنامه که دیروز در سالن آموزش وزارت متبوع برگزار شد دکتر علی اخوان بهبهانی گفت: تعارض منافع بيانگر موقعيتي است که در آن فردي انگيزه کاري را در حيطه حرفه خود پيدا مي کند که با وظايف شغلي بديهي او مغايرت دارد. وی افزود: با توجه به اینکه تصمیم حرفه ای در مورد یک هدف اولیه تحت تاثیر یک منفعت ثانویه قرار می گیرد تضاد منافع می‌تواند در حالت‌های مختلفی رخ دهد. گاهی افراد (حقیقی یا حقوقی) به دلیل موقعیت خود در حاکمیت دچار تضاد منافع می‌شوند. حالت دیگر زمانی است که جایگاه‌(هایی) در معرض تضاد منافع قرار می‌گیرند، به این معنا که، ساختارهای نهادی حاکمیت به نحوی طراحی شده‌اند که هر شخصی در آن جایگاه‌ها قرار گیرد دچار تضاد منافع می‌شود.

وی افزود: تحولات جديدي كه در خدمات سلامت ايجاد شده موجب ايجاد يك چالش در ايده آل هاي حرفه اي پزشكي شده است كه تحت عنوان «تعارض منافع» از آن نام برده مي شود.

به گفته وی یکی از دلایل اصلی تضاد منافع در نظام سلامت ایران عدم توجه به برنامه‌های توسعه کشور و کم توجهی به نقشه راه بلندمدت نظام سلامت می‌باشد که سبب شده است افراد بتوانند بر اساس دیدگاه‌ها و نظرات شخصی خود دست به اقدام بزنند. برای مثال، بر اساس برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور تمرکز وزارت بهداشت باید بر گسترش برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع باشد، اما پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت با کاهش فرانشیز پرداختی بیماران به 4000 تومان، دسترسی به پزشکان متخصص بیش از پیش آسان شد، که خود در نقطه مقابل افزایش نقش پزشکان خانواده به عنوان دروازه‌بانان نظام درمان قرار دارد.

وی ادامه داد: تضاد منافع در بخش سلامت زمانی ایجاد می‌شود که هدف اولیه حفاظت از بیمار و افزایش سطح سلامت او در تضاد با هر نوع هدف دیگری قرار گیرد، به‌ویژه در تضاد با منافع مالی . تضاد منافع در نظام سلامت در سطوح مختلف و میان عوامل مختلفی می‌تواند رخ دهد، اما مهم‌ترین اشکال آن عبارتند از: تضاد میان سیاستگذار و ارائه کننده، تضاد میان سیاستگذار و تولید کننده کالاها/تجهیزات پزشکی، تضاد میان تولید کننده کالاها/ تجهیزات پزشکی و وارد کننده این موارد، تضاد میان انواع مختلف ارائه کنندگان (برای مثال تسهیم عواید) و تضاد میان ارائه کننده و بیمار.

محقق با اشاره به تجارب 4 کشور آمریکا، فرانسه، بریتانیا و ژاپن در مقابله با تضاد منافع در بخش سلامت اظهار داشت: اقدامات صورت گرفته این کشورها به پنج دسته تقسیم شده‌اند: (1) سازمان‌دهی، (2) تنظیم مقررات، (3) تامین مالی (پ) روابط مالی میان بخش‌های مختلف،(4) رفتار ( اقدامات تنبیهی، اقدامات تقویت کننده و (5) پرداخت.

بنا به گفته این محقق و با بررسی تجربیات کشورها در زمینه کنترل تضاد منافع در حوزه سلامت، راهکارهای زیر پیشنهاد می گردد:

´    اصلاح قوانین موجود و در کنار آن وضع قوانین بازدارنده

´    تغییر رویکرد دولت و سازمان برنامه‌ و بودجه به وزارت بهداشت و جایگزینی درآمدهای اختصاصی با منابع دیگری

´    تفکیک نهادهای نظارتی از نهادهای مجری

´    محدودیت‌های مستقیم برای افراد دو شغله بودن یا مشاغل همزمان

´    اصلاح نظام آموزشی و ساختار پژوهشی

´    توجه به ترکیب و عملکرد کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و و بازنگری ترکیب اعضای شورای عالی بیمه

´    پرونده الکترونیک سلامت

´    اصلاح نظام بیمه‌ای و مکانیسم‌های پرداخت

´    بازنگری ساختار بیمه‌های سلامت کشور، باهدف اعطای استقلال بیشتر به آنها

´    تدوین راهنماهای بالینی

´    اصلاح نظام بودجه‌ریزی و تخصیص منابع به نظام سلامت

´    افزایش شفافیت عملکردی و هزینه‌ای

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.2.0
    V5.3.2.0