پنج‌شنبه, 2 خرداد 1398
  • ساعت : ۱۵:۲۳:۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۰۹/۲۸ 
  • کد خبر : ۱۱۰۳
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان:
پژوهش می تواند باعث افزایش بهره وری می شود
محسن نیرومند در نشست تخصصی که به مناسبت هفته پژوهش و با همکاری مؤسسه کارو تأمین اجتماعی برگزار شد گفت: پژوهش می تواند مانع از بین رفتن منابع و افزایش بهره وری شود.

محسن نیرومند در نشست تخصصی که به مناسبت هفته پژوهش و با همکاری مؤسسه کارو تأمین اجتماعی برگزار شد گفت: پژوهش می تواند مانع از بین رفتن منابع و افزایش بهره وری شود.

نیرومند با اشاره به نامگذاری 25 آذر به عنوان روز پژوهش اظهار داشت: علی رغم اهمیت موضوع پژوهش و روشن بودن اهمیت آن برای نخبگان، مدیران و مسئولین، پرداختن به این موضوع اغلب درقالب جلسات همیشگی و به صورت رفع تکلیف و ایجاد عملکرد است.

این مقام مسئول با بیان اینکه وزارت تعاون کارورفاه اجتماعی ، بزرگترین وزارت اجتماعی در سطح کشور است افزود: ما در استان خود و دربین 11 دستگاه اجرایی زیر مجموعه این وزارت به دنبال این هستیم که چگونه پژوهش را به معنای و اقعی آن در ذهن ها و عملکرد خود قرار دهیم تا از نتایج آن در بهبود عملکرد ه بهره مند شویم.
وی همچنین گفت: مشورت کردن خود نوعی پژوهش در سطح کوچک است که به معنای کند و کاو در راستای انتخاب بهترین راه برای انجام کاری است.

مهندس نیرومند با بیان اینکه عدم وجود پژوهش های موثر در عملکرد و رفتار جامعه در حوزه های اجتماعی باعث از بین رفتن بسیاری از منابع می شود افزود: ما باید به استفاده از روش های پژوهشی در فرایند فعالیت های کلان روی آوریم تا از نتایج آن مردم جامعه بهره مند شوند.

وی در خصوص بودجه تخصیص داده شده به موضوع پژوهش گفت: یک درصد از کل بودجه دستگاه های اجرایی به موضوع پژوهش اختصاص داده شده که اغلب دستگاه های دولتی نمی توانند آن را جذب کنند در حالی که با استفاده حداکثری از این منابع می توان بسیاری از فرایندهای عملکردی را بهبود بخشید.
مدیرکل تعاون، کارورفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به ارتباط مستقیم پژوهش با افزایش بهره وری گفت: واحدهای اقتصادی و کارخانجاتی که دارای R&D هستند دارای بهره وری بالاتروارائه محصولات با کیفیت تر و پایداری بیشتری دراقتصاد دارند.

در ادامه این جلسه دکتر شقایق حق جوی جوانمرد رئیس بنیاد ملی نخبگان استان اصفهان ضمن تشکراز صداقت و دلسوزی مدیر کل تعاون، کارورفاه اجتماعی استان اصفهان در پیگیری و حل مسائلی که در سطح استان با آن مواجه هستیم گفت: در کشور ما سال ها پژوهش برای تقسیم پول نفت بوده و بسیاری از ارزش های تمدنی ما مربوط به پول نفت بوده چرا که با درآمد حاصل از فروش نفت کارهایی را انجام می داده ایم و پژوهش نیز یکی از کارهایی است که به همین صورت با آن برخورد شده است.

حق جو با اشاره به یکی از مقالات خارجی در خصوص افول درخشش جهان اسلام پس از دوره رنسانس گفت: بر اساس مطالب این مقاله، درجاهایی که حکومت به سبک سلطانی و خلیفه ای بوده اسلام با توجه و اهمیت بخشی به دانشمندان و ستارگان علمی اهمیت خود رانشان داده است.

وی افزود: این درحالی است که بعد از رنسانس پژوهش سبک جدیدی پیدا کرد و مشتری پژوهش مردمی بودند که برای استفاده از آن هزینه می کردند. بنابر این پژوهش در غرب یک روال رو به رشد پایدار را تجربه کرد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان استان اصفهان، واقعی نبودن مسائل، مشخص نبودن افراد صاحب مسأله و همچنین عدم تصمیم گیری بر اساس دستاوردهای پژوهش ها را از علل های نا کارآمدی پژوهش در کشور بر شمرد.
دکتر حق جو با اشاره به اینکه بزرگترین کار ما در این بنیاد پرداختن به بزرگترین و مهمترین سرمایه جامعه یعنی سرمایه انسانی هست گفت: این که چرا نخبگان ما بی ارزش انگاشته می شوند ولی در خارج از کشور در پازل های مهم غرب جایگیری می کنند و به حل مسائل یک اکو سیستم می پردازند موضوعی است که ریشه دراقتصاد نفتی و ترجیح اغلب مردم به کسب موقعیت های شغلی در شرکت نفت نسبت به طی کردن سایر مدارج علمی دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه فرزندان ما تا پایان دوره دانشگاه فقط قدرت حل مسائل کتاب های درسی را دارند تصریح کرد: این یعنی افراد فقط مهارت های نرم را تجربه میکنند و تجربه فرصت های واقعی را ندارند و هرچه افراد نخبه تر باشند این نقطه ضعف پر رنگ تر است درحالی که مساله های واقعی بسیار پیچیده ترو فراتراز کتاب های درسی هستند.

حق جو با اشاره به نیازهای اساسی برای چگونگی ایجاد یک کسب و کار جدید گفت: هر وقت مساله ای به روش تکرار پذیر حل شود منجر به ایجاد کسب و کار جدید خواهد شد.

وی ادامه داد: تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی بسیار سخت تر از انجام پژوهش است چرا که باید برای مردم زمین جدید بازی و خلق ارزش کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان استان اصفهان همچنین گفت: پژوهشگری یک سبک زندگی است، این بدین معنی نیست که همه باید پژوهشگر شوند ولی لازم است داشتن ذهن جستجوگر را در خودمان و فرزندانمان تقویت کنیم.
دکتر حق جو اظهار داشت: در دنیا یکی ازعلل آنکه پژوهش به دست ذینفعان و مصرف کننده می رسد این است که ذینفع به عنوان عضو یا ناظر پژوهش در تیم پژوهشی مشارکت خواهد داشت.  

وی یکی از راه های تقویت ذهن پژوهشگر راگفتگو و ایجاد کافه های گفتگوعنوان کرد و ادامه داد: در ادارات افراد می توانند در مورد مشکلات خود در قالب اتاق های گفتگو با دیگران صحبت کنند و مسائل خود را مطرح کنند.
وی با بیان اینکه اگر ما به دنبال اقتصاد دانش بنیان هستیم باید نقش دانش را در ارتقای فرایندهای خود و در پیدا کردن پاسخ سوالات خود باور کنیم چرا که دانش راه حل های منطقی تری را در اختیار می گذارد و تا این باوراتفاق نیفتد همچنان سوء پژوهش و سوء تولید خواهیم داشت.  

وی ابراز امیدواری کرد: روزی پژوهش های ما به ثمر بنشیند و سختی های مردم با به کارگیری نتیجه پژوهش ها کاهش یابد.  

در ادامه دکتر مرضیه فرشاد مدیرکل بهزیستی استان اصفهان نیز اقتصاد محور بودن را یکی آسیب های جدی پژوهش است و ما به جای اینکه نگران پژوهش و دستاوردهای آن باشیم اغلب نگران هزینه آن هستیم.

وی همچنین گفت: ما به دنبال مدل هایی از پژوهش هستیم که پس از کاربردی شدن دستاوردهای آن در سیستم بتوانیم هزینه کنیم.

در پایان جلسه این از پژوهشگران برتر اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان نیز تجلیل شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.2.0
    V5.3.2.0